Opis
Czym są via ferraty? Ich charakter oddaje tłumaczenie nazwy na język polski – żelazne drogi. Są to ambitne trasy turystyczne, poprowadzone w terenie, który gdyby nie umieszczono na nim sztucznych ułatwień byłby dostępny tylko dla wspinaczy. Dzięki stalowym linom, stopniom i innym zamocowanym do skały elementom, a także asekuracji, szlaki takie może przebyć również zwykły śmiertelnik.
Via ferraty położone u naszych południowych sąsiadów dopiero zyskują popularność. Większość z nich powstała dopiero niedawno, ale z każdym rokiem powstają nowe trasy. Najciekawsze via ferraty znajdziemy w miasteczku Decin w zachodnich Czechach, w rejonie nazywanym Czeską Szwajcarią. Ale i w wielu innych, nieraz zaskakujących i niezwykłych miejscach, czekają na nas w Czechach trasy via ferratą o różnorodnym charakterze oraz stopniu trudności.
Grupa
Czas
Góry
Aktywność
Zespoły
Cena
Kraj
Poziom
Program wyjazdu
Dzień 1 (piątek) – ok. południa spotkanie w miejscowości Tabor w Czechach (dla chętnych możliwość dojazdu z prowadzącymi wyprawę, wyjazd z Krakowa wcześnie rano). Podstawowe przeszkolenie z zakresu pokonywania via ferrat i przejście pierwszej rozgrzewkowej via ferraty v Táboře. Nie jest trudna – wyceniono ją w skali od A do F na poziom B. Jej przejście, nie licząc krótkiego podejścia i powrotu do samochodu, trwa ok. 20 minut. Z ferraty roztacza się widok na miejscowość Tabor i rzekę Lužnice. Następnie przejazd ok. 25km do miejscowości Bechyně z via ferratą o tej samej nazwie. Jest ona znacznie trudniejsza, wyceniona na D/E. Przechodzi się ją w obie strony, tam i z powrotem, całość trwa ok. godzinę. Choć via ferratą nie biegnie wysoko, adrenaliny nie brakuje – trasa prowadzi nad samą rzeką i upadek kończy się zmoczeniem nóg. Jest też most linowy. Po przejściu ferraty ok. 3-godzinny przejazd do miejscowości Děčin. Nocleg w namiotach na campingu.
Dzień 2 (sobota) – ten dzień w całości spędzimy na skałach w Děčinie, malowniczo położonym miasteczku w rejonie nazywanym nie bez powodu Czeską Szwajcarią. Wszystkie trasy, a jest ich aż 16, poprowadzono na zachodniej ścianie Pastỳřskiej Steny, liczącej ok. 100 m przewyższenia piaskowcowej skały, położonej po drugiej stronie Łaby niż miasto. Via ferraty mają różny poziom trudności od a/B do D. Są bardzo urozmaicone: nie brakuje atrakcji takich jak pionowe drabinki , klamry, most linowy, wystające ze skały pręty, ale również odcinki skalne ubezpieczone jedynie stalową liną. Trasy liczą sobie od 150 do 170 metrów długości. Wszystkie trasy kończą się na wierzchołku Pastỳřskiej Steny i wszystkie je łączy jeden czynnik: duża ekspozycja i dużo powietrza pod nogami. Z każdej z via ferrat rozpościera się piękny widok na historyczne centrum miasteczka oraz děčiński zamek. Wieczór spędzamy w Děčinie. Nocleg w namiotach na campingu.
Dzień 3 (niedziela) – w zależności od czasu i pogody oraz stopnia zmęczenia grupy po poprzednim dniu: możliwość przejścia z rana jeszcze jednej czy dwóch via ferrat w Děčinie, bądź wyjazd do położonej 15 km od Děčina miejscowości Srbska Kamenice, gdzie przejść możemy ciekawą, krótką lecz posiadającą aż cztery warianty o trudnościach od B do D ferratę Kavárnička, lub też od razu wyruszenie w drogę, która zajmie nam niespełna 2 godziny i doprowadzi nas do miasteczka Semily, położonego zaledwie 36 km od przejścia granicznego Harrachov – Jakuszyce. W Semily przejść możemy w sumie trzy trasy via ferratą na skale Vodní Brana. Wspinać się będziemy trasą czerwoną o trudności C+ oraz – kto będzie chętny i będzie się czuć na siłach – trasą fioletową o trudnościach, w zależności od wybranego wariantu, D+ lub E. Schodzić każdorazowo będziemy najprostszą niebieską via ferratą, rozpoczynającą się tuż przy zakończeniu trasy czerwonej, a z trasą fioletową połączoną linowym mostem. Dla osób zmęczonych ferratą niebieska da możliwość wejścia i w górę i w dół, jest bowiem nietrudna – jej wycena to B/C – a przy tym dwukierunkowa. Po zakończeniu działań na skale Vodní Brana pożegnamy się. Osoby chcące wracać do Polski z prowadzącymi wyprawę mogą zabrać się z nimi samochodem.
Cena wyjazdu zawiera
- opiekę 1 prowadzącego na 4 osoby
- podstawowe przeszkolenie z zakresu pokonywania via ferrat
- 2 noclegi na campingu w Děčinie w namiotach zapewnionych przez BluEmu
- śniadania na campingu w Děčinie w sobotę i niedzielę, drugie śniadanie w standardzie turystycznym w piątek po spotkaniu
- bilet wstępu na via ferraty na skale Vodni Brana
- wypożyczenie sprzętu via ferratą: kask, uprząż, lonża via ferrata
- ubezpieczenie rozszerzone o uprawianie sportów wysokiego ryzyka
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena wyjazdu nie zawiera
- dojazdu do miejscowości Tabor w Czechach i powrotu z miejscowości Semily, przejazdów lokalnych